Szczecin, Sobota 6 października, 13:00, Piwnica Kany!

Raz w miesiącu zapraszamy do Piwnicy Kany na popołudniowe czilowanie z potrawami i tematami wege. W programie m.in. wspólny wegański stół, warsztaty, spotkania, filmy, rozmowy o zdrowym stylu życia i ochronie praw zwierząt. Każda edycja poświęcona jest innemu zagadnieniu. Tym razem – oprócz tradycyjnego już smakowania potraw i poznawania tajników kuchni – poruszymy temat trudny i niewygodny. Dowiemy się więcej o tym, co dzieje się – nie tylko ze zwierzętami, ale także z pracownikami – za zamkniętymi bramami zakładów mięsnych. Gościem będzie Ilona Rabizo – aktywistka Stowarzyszenia Otwarte Klatki, autorka książki „W kieracie ubojni”.

Organizatorami są Fundacja Vege Club Amar, BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt i Ośrodek Teatralny Kana. Wstęp to wegańska potrawa na wspólny stół lub 15 złotych do puszki.

Program spotkania:
13:00 – Wspólny Wegański Stół
14:00 – „W kieracie ubojni“ – spotkanie z Iloną Rabizo.
15:30 – Raw basic – Goja
16:00 – Czill przy stole i herbacie

//„W kieracie ubojni”. Spotkanie z Iloną Rabizo
„W kieracie ubojni” to pozycja przedstawiająca z aktywistycznej perspektywy kwestie rozwoju przemysłu mięsnego. Ilona Rabizo we Wstępie do swojej książki pisze: „… w mojej analizie ważne jest spojrzenie na proces produkcji całościowo: od strony technologicznej, pracowniczej i od strony zwierząt zaprzęgniętych w system produkcji przemysłowej. Istotne są tu też kwestie własnościowe i dotyczące koncentracji kapitału. Z kolei zatrudnienie się w zakładzie pracy, przeprowadzenie wywiadów z pracownikami, to tylko jeden z kroków, by lepiej zrozumieć i przeanalizować problem, jakim jest wyzysk ludzi i zwierząt. I by w konsekwencji ten wyzysk przezwyciężyć. Celem mojej pracy jest zatem ujawnienie realnych warunków pracy w przemyśle mięsnym oraz tego, jak w trakcie procesu produkcji traktuje się zwierzęta i ludzi.
„W kieracie…” idzie szlakiem wytyczonym przez wielu świetnych autorów z przeszłości. Podobnie jak amerykański noblista literacki Upton Sinclair czy francuski psycholog Robert Linhart, Ilona Rabizo sama… wybrała kierat. Zatrudniła się na pewien czas do mało smakowitej roboty przy obróbce mięsa (…) Pracując w ubojni, Rabizo mogła więc prześledzić cały proces: rekrutację pracowników, ich szkolenie (a właściwie jego brak), samą pracę, wynagradzanie, zakwaterowanie, czas i tempo pracy oraz kontrole i nadzór. Przyglądała się także temu, czy generalne niezadowolenie pracownic (w sporej części Ukrainek) da się w jakikolwiek sposób przełożyć na sensowny opór, prowadzący do poprawy warunków. Nie dało się. (Rafał Woś w: serwisy.gazetaprawna.pl)

Ilona Rabizo skończyła socjologię i technologię ochrony środowiska, jest aktywistką Stowarzyszenia Otwarte Klatki, w ramach Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym współpracuje z lokalnymi społecznościami walczącymi z masową hodowlą.

//Raw basic – Krótki warsztat z raw kuchni. Pokażemy podstawowe sposoby przyrządzania prostych przekąsek na słono i słodko. Bez obróbki termicznej, zdrowe i pyszne jedzonko.

Goja, aktywistka Basty, feministka. Gotuje od zawsze, w szczególności lubi zmieniać tradycyjne polskie potrawy w wersje wegańskie.

//Wspólny Wegański Stół
Wspólny wegański stół nawiązuje do idei Kuchni Społecznej. Zapraszamy wszystkich, którzy podczas wspólnego posiłku chcą dowiedzieć się czegoś nowego, powymieniać się doświadczeniami kulinarnymi i nie tylko, lepiej poznać i miło spędzić czas. Stół tworzymy razem – dlatego to od nas zależy co chcemy zjeść i jak chcemy spędzić ten czas. Zasady uczestnictwa są niezwykle proste – albo przynosisz własną wegańską potrawę albo wrzucasz do puszki 15 zł i możesz posmakować tego co przynieśli inni. Dochód ze wspólnego stołu zostanie przeznaczony na organizację kolejnych spotkań Czili Vege oraz inicjatywy społeczne.

*Uwaga! Prosimy, żeby były to wyłącznie posiłki nie zawierające mięsa (w tym ryb) ani żadnych składników odzwierzęcych tj. mleka i jego przetworów, niektórych margaryn (zawierają tłuszcze zwierzęce), jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy. (Inspiracji szukajcie np. na stronie: www.puszka.pl lub setkach wegańskich blogów: www.empatia.pl/przepisy).