W ramach festiwalu Spoiwa Kultury zapraszamy do Strefy Chili Vege.
https://www.facebook.com/events/204764840354729/

Czilli Wege Food For Story / Łąka Kany:

10−11.30: „Dla harmonii ciała, oddechu i umysłu” – Joga na Łące z Oskarem Jaguckim
11−12.30: „Robimy zwierzęta z owoców” – warsztat carvingu, Ilona Śliwowska
11−14: Kuchnia Sąsiedzka. Wspólne gotowanie, Jedzenie Zamiast Bomb/Palmyra
11.30−12: Przystań na kawę
12:30−14: warsztaty odbijania szablonów dla małych i dużych
14−15: Wspólny Wegański Stół
15 – 16.15 „Jadalne chwasty” – spacer i warsztat kulinarny, Chwast Bus
16 – 17 Sąsiedzka Kuchnia Pogranicza
17−18.20: „Dziękuję za świńskie oczy” − spotkanie z Dariuszem Gzyrą
18:30−20:30: „Uczta żebraka godna króla. Bengalskie gotowanie” − warsztat Łukasza Przybysza
19:30−21: Chilloutowe brzmienia – Dj Pelzky
20−22: Otwarta Kuchnia Sąsiedzka Czilli Wege

Cały dzień będzie stacjonował Chwast Bus!
https://www.facebook.com/chwastbus/

PARTNERZY:
Vege Club Amar
Przystań na kawę
Prasad
Palmyra Restauracja

ORGANIZATORZY:
BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt
Ośrodek Teatralny Kana

——————————————————
DLA HARMONII CIAŁA, ODDECHU I UMYSŁU – joga na Łące z Oskarem Jaguckim

Podczas praktyki jogi poszukasz harmonii pomiędzy ciałem, oddechem i umysłem. Jednocześnie wzmocnisz i rozluźnisz swoje ciało, a umysł odświeży się i oczyści. Nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy podążać za wskazówkami i otworzyć się na doświadczanie. W ten sposób warto zacząć dzień! Oskar Jagucki jest dyplomowanym nauczycielem jogi według metody Iyengara w stopniu Introductory I, a także dyplomowanym masażystą. Ostatnio z dużym powodzeniem prowadzi otwarte lekcje jogi nad Jeziorem Szmaragdowym. Jeśli możesz, przynieś ze sobą matę.

—————————————————–
„Dziękuję za świńskie oczy” − spotkanie z Dariuszem Gzyrą

Dziękuję za świńskie oczy to ważny głos w debacie na temat naszego stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie, w tym o ludziach, ale również jak bardzo potrzebna jest prowegańska polityka rozwoju.

Dariusz Gzyra – działacz społeczny, publicysta, weganin od blisko dwudziestu lat, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”.

——————————————————
WSPÓLNY WEGAŃSKI STÓŁ
Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza

Wspólny Wegański Stół to otwarta inicjatywa nawiązująca do idei Kuchni Społecznej (realizowanej od lat m.in. przez Inicjatywę BASTA). Skierowana jest do wszystkich, którzy podczas wspólnego posiłku chcą dowiedzieć się czegoś nowego, powymieniać się doświadczeniami kulinarnymi i nie tylko, lepiej poznać i miło spędzić czas. Stół tworzymy razem − dlatego to od nas zależy, co chcemy zjeść i jak chcemy spędzić ten czas. Zasady uczestnictwa są niezwykle proste: przynosisz własną wegańską potrawę i możesz posmakować tego, co przynieśli inni. Podczas festiwalu swoje potrawy postawią na wspólnym stole także prowadzący warsztaty Czilli Wege Food For Story i zaproszone przez Inicjatywę Basta! dobre szczcińskie „miejscówki”. Zapraszamy!

*Uwaga! Prosimy, żeby były to wyłącznie posiłki nie zawierające mięsa (w tym ryb) ani żadnych składników odzwierzęcych, tj. mleka i jego przetworów, niektórych margaryn (zawierają tłuszcze zwierzęce), jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy.

——————————————————
„Jadalne chwasty” – spacer i warsztat kulinarny, Chwast Bus

Chwast Bus to kulinarny przejaw Toruńskiej Fundacji Zdrowego Życia powstałej, by kształtować humanitarne proekologiczne nawyki konsumenckie. Oferujemy autorską kuchnię roślinną. W naszych daniach znajdziesz dziko rosnące rośliny jadalne, a od nas dowiesz się więcej na ich temat.

Projekt „Spoiwa Kultury 24H. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza“ jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

——————————————————
Warsztaty odbijania szablonów dla małych i dużych.

Zapraszamy na warsztat Paxa z Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!. Nauczymy się jak samemu ozdobić materiałową torbę lub koszulkę (torby będą dostępne, koszulki prosimy przynieść we własnym zakresie). Na miejscu będą czekać gotowe szablony dla małych i dużych. Wszystko w temacie zwierząt, weganizmu i Spoiw Kultury.

——————————————————-
Chilloutowe brzmienia – Dj Pelzky

Konrad Nowerski (Dj Pelzky) jest związany z kolektywem Lokkal Kommunity. Muzyką, nie tylko elektroniczną, interesuję się od dziecka, ale swoją przygodę z DJką zaczął stosunkowo niedawno, kiedy przypadkiem wpadł mu w ręce jego pierwszy kontroler. Choć najpewniej porusza się w szeroko pojętym techno, nie stroni również od cieplejszych, house’owych brzmień.

——————————————————–
CZILLI WEGE. PALMYRA – kuchnia syryjska

Jesteśmy rodziną z Syrii, przyjechaliśmy do Polski kilka lat temu, pracujemy wszyscy razem w restauracji Palmyra, w której szefem kuchni jest Majed. Nauczymy was robić Mtabal – pastę z grillowanego bakłażana na dwa sposoby.

——————————————————–
FOOD NOT BOMBS. Wspólne gotowanie

Kolektyw „Jedzenie Zamiast Bomb” w Szczecinie działa od 1999 roku. W sezonie jesienno-zimowym rozdajemy darmowe ciepłe wegetariańskie posiłki. Jesteśmy częścią międzynarodowej sieci „Food Not Bombs” zapoczątkowanej w 1980 roku i skupiającej aktywistów na całym świecie. Akcja, oprócz wymiaru praktycznego, jakim jest bezpośrednia pomoc, zwraca uwagę na problem niedożywienia i głodu, wynikający z niesprawiedliwej i nieracjonalnej dystrybucji zasobów. Przyjdźcie na Spoiwa, dowiedzcie się więcej o naszej inicjatywie i przygotujmy coś wspólnie do jedzenia.

——————————————————–
UCZTA ŻEBRAKA GODNA KRÓLA. BENGALSKIE GOTOWANIE − warsztat Łukasza Przybysza

Family Guy, który jak ugotuje i nakarmi to czuje się spełniony. Jest mu bliska troska o dobro żywych stworzeń. Od dziecka wege oraz aspirujący bhakti jogin. Ceni sobie zdrowy rozsądek oraz dobre jedzenie!