24 marca 2018
godzina 13:00
Piwnica Kany

Raz w miesiącu zapraszamy do Piwnicy Kany na popołudniowe czilowanie z potrawami i tematami wege. W programie m.in. wspólny wegański stół, warsztaty, spotkania, filmy, rozmowy o zdrowym stylu życia i ochronie praw zwierząt. Każda edycja poświęcona będzie innemu zagadnieniu. Tym razem spotykamy się w temacie wiosennego przebudzenia mocy! 

Organizatorami są Fundacja AMAR, Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt BASTA!, Ośrodek Teatralny Kana. Wstęp to wegańska potrawa na wspólny stół lub 15 złotych do puszki.

Program spotkania:
od 13.00 – Wspólny wegański stół
14.00 – Queer Fight Team – Queer Wegan Opór. Spotkanie z Łukaszem Wójcickim
15.00 – Wiosenne przebudzenie mocy – warsztat kulinarny Marka Kodzisa
16.00 – Czill przy stole i herbacie

//Queer Fight Team – Queer Wegan Opór
O nieheteronormatywnej sekcji sportów i sztuk walki Queer Fight Team RKS „Gwiazda”. Co trenujemy, dlaczego tak i jaka idea nam przyświeca. Na czym polega u nas queerowanie sportów/sztuk walki i czym nasze treningi różnią się od podobnych w tradycyjnych klubach fighterskich. Będzie też o promowaniu diety wegańskiej w sportach wydolnościowo-siłowych i o naszym rozumieniu oporu społecznego poprzez sport.
Prezentuje Łukasz Wójcicki – instruktor samoobrony Polskiej Akademii Sportu, trener sportów walki w formule K-1 w Ruchomym Klubie Sportowym „Gwiazda” w Warszawie, którego jest współtwórcą. Instruktor I stopnia Urban Escrima – sztuki walki wywodzącej się z filipińskiego systemu samooobrony Escrima Concepts (Arnis/Kali). Performer, tancerz, weganin, aktywista queerowo-anarchistyczny.

//Wiosenne przebudzenie mocy 
Warsztat kuchni wiosennej prowadzony przez Marka Kodzisa – mistrza kuchni wegetariańskiej z ponad trzydziestoletnim stażem i mnóstwem doświadczeń podróżniczo-kulinarnych. Marek jest twórcą jednego z najbardziej znanych i lubianych przedsięwzięć gastronomiczno-ekologicznych w Szczecinie: Vege Clubu AMAR.

//Wspólny wegański stół
Wspólny wegański stół nawiązuje do idei Kuchni Społecznej. Zapraszamy wszystkich, którzy podczas wspólnego posiłku chcą dowiedzieć się czegoś nowego, powymieniać się doświadczeniami kulinarnymi i nie tylko, lepiej poznać i miło spędzić czas. Stół tworzymy razem – dlatego to od nas zależy co chcemy zjeść i jak chcemy spędzić ten czas.
Zasady uczestnictwa są niezwykle proste – albo przynosisz własną wegańską potrawę albo wrzucasz do puszki 15 zł i możesz posmakować tego co przynieśli inni. Dochód ze wspólnego stołu zostanie przeznaczony na organizację kolejnych spotkań Czili Wege oraz inicjatywy społeczne.

*Uwaga! Prosimy, żeby były to wyłącznie posiłki nie zawierające mięsa (w tym ryb) ani żadnych składników odzwierzęcych tj. mleka i jego przetworów, niektórych margaryn (zawierają tłuszcze zwierzęce), jajek, miodu, żelatyny, lecytyny i laktozy. (Inspiracji szukajcie np. na stronie http://www.puszka.pl/lub setkach wegańskich blogów: http://empatia.pl/przepisy).