22 grudnia 2017 r. (piątek)
Szczecin – Plac Żołnierza Polskiego (niedaleko Kaskady)
Start: godz. 15:30

Czy wiesz, że ryby czują ból? Wbrew obiegowym opiniom, ryby są niezwykle wrażliwe, posiadają bowiem bardzo czułe receptory bólu, jak również rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Ryby nie mogą krzyczeć, żeby wyrazić odczuwany ból, dlatego tak łatwo przychodzi ludziom ich krzywdzenie, zabijanie, traktowanie jak przedmioty… Cierpią podczas połowu, sortowania, transportu do sklepów i do waszych domów.

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/145708786151033

Największa gehenna ryb rozgrywająca się na naszych oczach, odbywa się każdego roku w okresie przedświątecznym, kiedy w imię „staropolskiej tradycji“ (którą wprowadzili tak naprawdę komuniści dopiero w latach 50. XX w.) dokonuje się ogromnej rzezi karpi. Co roku powtarzają się te same okrutne sceny handlu żywymi rybami w supermarketach i na bazarach: duszące się w przepełnionych zbiornikach zwierzęta, zabijane na oczach ludzi, bądź wciąż żywe transportowane w foliowych reklamówkach… Barbarzyńskie tradycje nie muszą trwać wiecznie. Wiele z nich odeszło już do historii, ponieważ zmienia się świadomość i moralność naszego społeczeństwa. Nie bądźmy bezrefleksyjnymi świadkami okrucieństwa wobec czujących istot!

Od 2003 roku 20 grudnia obchodzimy w Polsce Dzień Ryby, ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia. W tym roku zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny los zwierząt, żeby przyłączyli się do organizowanej przez Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA! akcji ulicznej. Będziemy przekonywać mieszkańców Szczecina, aby zainteresowali się sytuacją karpi masowo zabijanych i sprzedawanych w okresie przedświątecznym, i aby z większym współczuciem traktowali wszystkie żywe stworzenia, będące ofiarami ludzkiej konsumpcji.

„Ryby są inteligentnymi i fascynującymi stworzeniami. Badania behawioralne wykazały, że ryby mają bardzo dobrą pamięć i uczą się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się również charakterem – niektóre są odważne i ciekawskie, inne nieśmiałe i pasywne – i są w stanie rozpoznać członków własnej ławicy. W naturalnych warunkach karpie mogą przeżyć nawet 45 lat. Posiadają szerokie pole widzenia i mogą widzieć również ponad powierzchnią. Mają doskonały zmysł słuchu i reagują na każdą, nawet subtelną wibrację, dzięki czemu mogą na czas wyczuć niebezpieczeństwo. Mogą posmakować pokarm bez wkładania go do ust dzięki kubkom smakowym znajdującym się na ich ciele. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak smakuje krew nasza oraz naszego towarzysza, gdy jesteśmy na wpół uduszeni w przepełnionym zbiorniku” – Prof. Andrzej Elżanowski

23 grudnia w Szczecinie: http://vimeo.com/82588560